905 Styrenhet
Dra nytta av de marknadsledande funktionerna i Helvars Imagine-lösning genom en styrenhet med ett enda DALI-2-slinga. Möjliggör styrning av DALI-2 belysningsstyrutrustning (t.ex. LED-drivers) och Helvar DigiDim-enheter. DALI-2 styrenheter stöds inte.
- Ansluter till Helvar Insights för ytterligare optimering av anläggningen
- Integreras med BMS-system och öppna protokoll via Ethernet
- Effektiv och tillförlitlig skalbarhet
- Stöd för DALI-nödtest
| Lösning för belysningstyrsystem | Imagine |
|---|---|
| Protokoll för styrning av belysning | DALI |
| Monteringsmetod | DIN-skena |
Anslutningar
| DALI-strömförsörjning (mA) | 250 |
|---|---|
| DALI slingor | 1 |
| Ethernet I/O-kommunikation | ✓ |
| Antal DALI-adresser | 64 |
Tekniska
| Dimensioner | 160 mm × 100 mm × 58 mm |
|---|---|
| Strömförsörjning nominellt värde | 85 VAC – 264 VAC (absolute) 45 Hz – 65 Hz |
| Styrkretsskydd | Max 10 A Typ C MCB |
| Beställningskod | Beskrivning | E-nummer |
|---|---|---|
| 905 | Imagine Router - One DALI Subnet | 4513894 |
You May Also Like
Inbyggda DMX IN/OUT- och SDIM-nätverk samt två single-master DALI-2-slingor. Få ytterligare fördelar med arkitektoniska protokoll vid styrning av DALI-2-ljusstyrenheter (t.ex. LED-drivers) och Helvar DigiDim-enheter. DALI-2 styrenheter stöds inte.
- Ansluter till Helvar Insights för ytterligare optimering av anläggningen
- Integreras med BMS-system och öppna protokoll via Ethernet
- Effektiv och tillförlitlig skalbarhet
- Stöd för DALI-nödtest
Single master-styrenhet känd för sin imponerande skalbarhet. Två single master-slingor erbjuder stor flexibilitet för styrning av både DALI- och DALI-2-ljuskällor (t.ex. LED-drivers) och Helvar DigiDim-enheter. DALI-2 styrenheter stöds inte.
- Ansluter till Helvar Insights för ytterligare optimering av anläggningen
- Integreras med BMS-system och öppna protokoll
- Effektiv och tillförlitlig skalbarhet
- Stöd för DALI-nödtest
Helvars flaggskeppsstyrenhet som låser upp en enorm skalbarhet för dina projekt med fyra DALI-2 Multi-master-slingor. Uppnå flexibilitet i alla tillämpningsområden genom att ansluta till ett brett utbud av produkter, inklusive vårt omfattande sortiment av DALI-2-kontrollenheter, kompatibla DALI-2-kontrollenheter från tredje part samt vårt etablerade sortiment av DigiDim-kontrollenheter och laster.
- Ansluter till Helvar Insights för ytterligare optimering av anläggningen
- Integreras med BMS-system och öppna protokoll
- Oöverträffad skalbarhet för projekt av alla storlekar
- Stöd för DALI-nödtest


