910 Application Controller
Application controller with two networks for control of Helvar DIGIDIM devices and DALI-2 lighting control gear (e.g. LED drivers). DALI-2 control devices are not supported.
- Connects to Helvar Insights for further site optimisation
- Efficient and reliable scalability
- DALI Emergency Support
| Lighting Control Solution | Imagine |
|---|---|
| Lighting Control Protocol | DALI lighting control |
| Device Mounting Method | DIN rail |
Connections
| DALI power supply (mA) | 250 |
|---|---|
| DALI subnets | 2 |
| Ethernet I/O communication | ✓ |
Technical
| Dimensions | 160 mm × 100 mm × 58 mm |
|---|---|
| Power supply rating | 85 VAC – 264 VAC (absolute) 45 Hz – 65 Hz |
| Control circuit protection | Max 10 A Type C MCB |
| Order code | Description |
|---|---|
| 910 | Application Controller (Two Subnet) |
You May Also Like
Versatile application controller with two DALI-2 networks that unlocks vast scalability for your projects. Achieve flexibility in any application area by connecting with a wide range of products, including our extensive range of DALI-2 control devices, compatible 3rd party DALI-2 control devices as well as our established range of DIGIDIM control- and load devices.
- Connects to Helvar Insights for further site optimisation
- Integrates with BMS systems and open protocols
- Unmatched scalability for projects of any size
- DALI Emergency Support
Application controller with a single network for control of Helvar DigiDim devices and DALI-2 lighting control gear (e.g. LED drivers). DALI-2 control devices are not supported.
- Connects to Helvar Insights for further site optimisation
- Efficient and reliable scalability
- DALI Emergency Support
Helvar’s flagship application controller that unlocks vast scalability for your projects with four DALI-2 networks. Achieve flexibility in any application area by connecting with a wide range of products, including our extensive range of DALI-2 control devices, compatible 3rd party DALI-2 control devices as well as our established range of DIGIDIM control- and load devices.
- Connects to Helvar Insights for further site optimisation
- Integrates with BMS systems and open protocols
- Unmatched scalability for projects of any size
- DALI Emergency Support


